یک
2
سه

روش های تشخیص

روش های درمانی


Strict Standards: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/farzingh/public_html/templates/bluespace_joomina_ir/classes/ArtxContentSingleArticle.php on line 41

Strict Standards: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/farzingh/public_html/includes/application.php on line 539

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/farzingh/public_html/templates/bluespace_joomina_ir/functions.php on line 616

خطر استفاده از ظروف آلومینیومی و حذف ظروف روی یا به قول عوام روحی

در گذشته مردم ایران غذاهای خود را در ظروف روی ( به قول عوام روحی) و یا ظروف مسی می پختند و همواره مقداری از این دو فلز مفید همراه با غذا جذب بدن می شد . اما متأسفانه در چند سال اخیر اکثر کارخانه های تولید کننده ی ظروف آشپزخانه به دلیل گران بودن فلز روی ( یا همان روحی ) از فلز مضر آلومینوم استفاده می کنند که موجب بیماری آلزایمر ، یبوست ، پوکی استخوان و اختلالات گوارشی می شود ، بنابراین به هموطنان عزیز سفارش می شود که به جای ظروف آلومینیومی ، از ظروف استیل و یا کریستال استفاده کنند تا اینکه عوارض فلز آلومینیوم گریبانگیر آنان نشود

  نگهداري مواد غذايي ترش اسيدي يا شور در ظروف آلومينيومي و يا طبخ غذا در اين ظروف، موجب خروج آلومينيوم  از ظرف و ورود آن به غذا مي‌شود.

   برخي كارشناسان صنايع مواد غذايي بر اين باورند كه يبوست، اختلالات گوارشي، پوكي استخوان و‌ آلزايمر از مهمترين عوارض ناشي از مصرف آلومينيوم  است. ظروف آلومينيومي سبك هستند و بخوبي گرما را انتقال مي‌دهند. متاسفانه بيشتر از نيمي از ظروف پخت و پز كه امروز به كار برده مي‌شوند، آلومينيومي هستند. بعضي نظريه‌ها نيز مطرح است كه جوش‌آوردن آب در كتري‌هاي آلومينيومي مي‌تواند باعث بروز بيماري‌هايي همچون زخم معده، كوليت، خشكي دهان و تغيير رنگ زبان شود.

همچنين در سال 1382، محققان دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان با بررسي آثار آلومينيوم  خوراكي بر موش‌هاي صحرايي دريافتند كه ورود آلومينيوم  به همراه غذا مي‌تواند سبب اختلال در متابوليسم كربوهيدرات شود كه به صورت افزايش در قند خون ناشتا و نارسايي در گلوكز بروز مي‌كند.

شايد همه‌گير بودن ظروف آلومينيومي شما را به تعجب وادارد كه با وجود اين عوارض چطور اين ظروف همه‌ جا به كار مي‌رود؟ اين هم از مواردي است كه آلودگي در بطن خانه‌هاي ما رسوخ كرده و ما از آن غافل هستيم و بسادگي از كنار آن مي‌گذريم.

احمد نصيري، متخصص سم‌شناسي در اين خصوص به خبرنگار جام‌جم مي‌گويد: نتايج يك تحقيق بر ظروف آلومينيومي نشان مي‌دهد كه در اثر پخت غذا در اين ظروف،‌ يون‌ها آزاد و به غذا اضافه مي‌شوند كه موجب بروز بيماري‌هاي مانند آلزايمر، كم‌خوني مفرط و كاهش تعادل در هنگاه راه رفتن مي‌شود.

در حال حاضر، تعداد مبتلايان آلزايمر در دنيا 26 ميليون نفر هستند كه تا سال 2050 حدود 4 ميليون خواهد شد. بيشترين آمار مبتلايان اين بيماري در‌ آسياست كه در آن بيش از 6/12 ميليون نفر دچار اين بيماري هستند و اين آمار به 8/62 ميليون نفر خواهد رسيد.

اين متخصص سم‌شناسي توصيه كرد كه براي پختن اين مواد از ظروف آلومينيومي استفاده نشود. طبخ غذاهاي اسيدي، نمكي يا قليايي در اين ظروف مي‌تواند باعث سياه شدن ظروف شود، البته تغيير رنگ و لكه‌دار شدن اين ظروف روي كيفيت پخت غذا تاثيري ندارد.

فريبا ابراهيمي، كارشناس مسوول آزمايشگاه شيمي مواد غذايي معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي ايران نيز مي‌گويد: جذب آلومينيوم  در مغز افراد به فراموشي طي مدت زمان منجر مي‌شود. وي ادامه مي‌دهد: تنفس كردن و تماس پوستي با آلومينيوم  نيز خطرناك است. اگر فردي براي مدت زمان طولاني در تماس با غلظت زيادي از آلومينيوم  باشد، از دست دادن حافظه، سستي، بيحالي و لرز شديد بروز مي‌يابد.

ابراهيمي معتقد است كه ظروف آلومينيومي فقط براي نگهداري مواد خشك مناسب هستند و استفاده از ظروف لعابي و تفلون استاندارد جايگزين مناسبي براي طبخ غذاست.

 

بیماری آلزایمر ۲ تا ۵ درصد اشخاص مسن را دربر می‌گیرد و گاهی هم بر اشخاص جوانتر حمله می‌کند. به نظر می‌رسد که بیماری آلزایمر در اثر فاسد شدن سلولهای منطقه هیپو کامپ که معمولا مقدار زیادی استیل کولین تولید می‌کنند بوجود می‌آید. سلولهای مغزی یا نرونهایی که آسیب دیده‌اند پلاکهایی جمع می‌کنند و به تعداد زیادی می‌میرند. منطقه آسیب دیده مغز و استیل کولین در تشکیل خاطرات جدید وارد عمل می‌شوند به همین دلیل یکی از نشانه‌های اصلی بیماری آلزایمر عدم توانایی در تحکیم یک یادگیری تازه (مثل یادآوری آدرس تازه) و دشواری در جهت‌یابی است. اما خاطرات رویدادهای دور معمولا کمتر آسیب می‌بینند.

تقریبا ۱۰ درصد افراد بالای ۶۰ سال ، زوال عقل دارند و حدود نیمی عقل دارند از آنها مبتلا به آلزایمر می‌باشند. آلزایمر نوعی بیماری ناهمگن از نظر ژنتیکی است که در تمام نژادها دیده می‌شود.

۵درصد بیماران دچار بیماری خانوادگی با تظاهر زود هنگام ، ۱۵ – ۲۵ درصد دچار بیماری خانوادگی با تظاهر دیررس ، ۷۵ درصد مبتلا به بیماری تک گیر می‌باشند. ۱۰ درصد موارد آلزایمر خانوادگی ، توارث اتوزومی غالب و بقیه چند عاملی را نشان می‌دهند.

زمانی که بافت مغزی جسد یک فرد مبتلا به آلزایمر را زیر میکروسکوپ قرار دهیم ، در برخی قسمتها ، توده های در هم پیچیده ای از تارهای عصبی مشاهده می شود که پس از رنگ آمیزی می توان میزان غیرطبیعی آلومینیوم را در این توده ها تشخیص داد .

برخی از پزشکان پیشرفت بیماری را با افزایش میزان آلومینیوم مرتبط می دانند . برخی متخصصان مغز و اعصاب هم با این فرضیه مخالفت کرده اند ، آنها معتقدند که آلومینیوم در حکم یک آلوده کننده عمل می کند و بافت مغزی قبل از ابتلا به این بیماری توسط یک عامل دیگر آسیب می بیند و در این حالت آلومینیوم را به داخل خود جذب می کند .

یافته های دکتر دونالدمک لاک لن ، متخصص مغز و اعصاب دانشگاه تورنتو ، به اعتبار ( فرضیه آلومینیوم ) افزود . وی به بیماران خود ماده ای به نام دسفریوکسامین تجویز کرده است ، این دارو به آلومینیوم متصل شده و موجب دفع آن از بدن میگردد . این دارو خود را به بعضی از فلزات چسبانده و تا زمان خروج این فلزات از بدن ، از آنها جدا نمی شود . این مواد (chelating agent ) به طور وسیعی در از بین بردن سموم فلزات سنگین مانند جیوه و مس مؤثر است .

طبق تحقیقاتی که در بخش آسیب شناسی اعصاب دانشکده پزشکی مونت سینای نیویورک انجام شده نیز نقش آلومینیوم در ایجاد بیماری آلزایمر اساسی تشخیص داده شده است .

در مغز بیماران دیالیزی که به منظور کاهش میزان فسفات خون ناچار به مصرف مقادیر زیادی ترکیبات حاوی آلومینیوم هستند ، مقدار فراوانی از یک نوع پروتئین غیرطبیعی یافت شده که در مغز بیماران آلزایمر نیز موجود است . این خود شاهد دیگری دال بر اثبات فرضیه فوق است .

مصرف آلومینیوم هیچ مزیتی برای سلامت بدن به همراه ندارد . البته مقادیر فراوانی از آلومینیوم در اطراف ما موجود است . در غذا ، خاک و حتی هوائی که تنفس می کنیم . میزان بروز بیماری آلزایمر با میزان آلومینیوم که در آب آشامیدنی – به ویژه آب اسیدییافت می شود ، ارتباط دارد .

با مصرف مرتب چای غیرگیاهی ، آنتی اسیدها برای درمان ناراحتیهای معده و آسپیرین ها برای درمان سردرد ، کافی میت ، ترشی یا پنیرهای پرورده ، بکینگ پودر در تهیه کیک و شیرینی ، رولتها ، کرم ها و اسپری های ضدعرق ، مقداری آلومینیوم وارد بدن می شود .

ظروف آشپزخانه آلومینیومی نیز حاوی این ماده هستند . البته تنها مقدار اندکی آلومینیوم از طریق منابع ذکر شده وارد بدن شما می شود . حتی اگر هر روز ۳ وعده غذا در این ظروف پخته شود میزان جذب آلومینیوم از این طریق روزانه ۴ میلی گرم بیشتر نخواهد بود .

حال این میزان را با مقدار ۱۰ تا ۲۰میلی گرم آلومینیوم موجود در آسپرین ها یا ۵۰ میلی گرم آلومینیوم موجود در قرص های ضداسید که برای رهایی از سوزش معده مصرف می شوند ، مقایسه نمایید .

اگر مبتلا به زخم معده یا گاستریت هستید و همه روزه ناگزیر از قرص های ضداسید استفاده می کنید، ممکن است روزانه تا حد ۱۰۰۰ میلیگرم یا بیشتر آلومینیوم را به دستگاه گوارش خود وارد سازید .

در پایان رعایت اصول اساسی تغذیه را در این افراد به فراموشی نسپاریم . تغذیه مسلماً بر روند گسترش این بیماری تأثیر گذار است . زیرا از ویژگیهای بارز این بیماری آن است که این افراد همواره فراموش می کنند آیا غذا خورده اند یا چه موقع و چه چیزی خورده اند . پس اگر چنین افرادی را در خانه دارید باید مراقب غذای روزانه آنها باشید

خطر استفاده از ظروف آلومینیومی و حذف ظروف روی یا به قول عوام روحی

ارسال نظر


تمامی حقوق این سایت محفوظ است

طراحی و اجرا :گروه نرم افزاری داده 24