Strict Standards: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/farzingh/public_html/templates/bluespace_joomina_ir/classes/ArtxContentSingleArticle.php on line 41

Strict Standards: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/farzingh/public_html/includes/application.php on line 539

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/farzingh/public_html/templates/bluespace_joomina_ir/functions.php on line 616

آمیتا و هما مالانی; 40 سال قبل ، 40 سال بعد (معجزه ی گیاهخواری)

همه ی کسانیکه با سینمای هند (بالیوود) کم و بیش آشنایی دارند این حقیقت را تایید می کنند که انصافا دههء هفتاد (70s) دوران طلایی و شاید باشکوه ترین دورانی بوده که سینمای هند به خود دیده. دورانی که فیلم ها برای دو یا حتی سه سال بر پردهء سینما باقی می ماندند و در طول این سه سال هر روز صف های طولانی مقابل گیشهء فروش بلیط ایجاد میشد و هر روز بلیط ها در بازار سیاه فروخته میشدند ! دورانی که فیلم های بالیوودی از ایران گرفته تا اردن ، از مالزی گرفته تا سنگاپور، از اروپا تا امریکا ، در سراسر دنیا مورد تمجید قرار می گرفتند و میلیون ها بییننده را در اقصی نقاط جهان مجذوب خود کرده بودند !

از جمله ی فیلم های این عصر طلایی که در سراسر دنیا و در ایران بسیار محبوب واقع شد، می توان به فیلم شعله (محصول سال 1975) اشاره کرد. شاید کمتر کسی از میان ما باشد که نام این فیلم را نشنیده باشد. این فیلم که از پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینمای هند بود ، در سراسر آسیا درخشید و چهار بازیگر اصلی این فیلم (آمیتا باچان ، هما مالانی، درمیندرا ، جایا بهادری) بعد از اکران این فیلم وارد دورهء جدیدی از زندگی خود شدند. زندگی برای این چهار بازیگر ، هرگز مانند قبل نشد. موفقیت و محبوبیتی که این فیلم برای آنها به ارمغان آورده بود چنان قدرتمند بود که تا امروز بعد از سی شش سال ادامه دارد. اما شاید بسیاری ندانند که بازیگران اصلی این فیلم ، در عالم واقعی نیز دقیقا با نقش مقابل خود ازدواج کردند. آمیتا باچان با جایا ، و درمیندارا با هما مالانی . این دو زوج بعد از شعله بارها و بارها در فیلم های متفاوت در مقابل همدیگر ظاهر شدند و هنوز بعد از سی و اندی سال در سینمای هند حضور دارند.

اما بیایید این بار از دریچه ای متفاوت به زندگی این دو زوج هنری بنگریم. از دریچهء نحوهء تغذیهء آنها ، و آنچه این تغذیه برای هر یک از این چهار نفر به ارمغان آورده.


هما مالانی و درمیندرا :

درحالیکه هما مالانی و درمیندرا زندگی عاشقانه ای را آغاز کرده بودند و وجه اشتراک فراوان داشتند ، یک مسئله بین این زوج متفاوت بود. هما از دوران کودکی گیاهخوار بود . او از کشتار و آزار حیوانات بیزار بوده و از بوی گوشت احساس انزجار می کرد. شوهرش درمیندرا اما نظریه ای متفاوت در مورد خوراک داشت. او شیفتهء مرغ تندوری و کباب بود. درمیندرا که اصالتا پنجابی بود از خانواده ای میامد که مصرف گوشت بخشی ار فرهنگشان بود. این با باورهای هما در تضاد بود. هر دو طرف سعی به اقناع طرف مقابل خود برای تغییر رژیم غذایی خود داشتند ، اما خیلی زود به این نتیجه رسیدند که بهتر است هرکسی هرگونه ای که خودش دوست دارد تغذیه کند. هما به گیاهخواری خود ادامه داد و دو دختر خود را نیز بر اساس رژیم گیاهخواری بزرگ کرد. درمیندرا هم با جوجهء تندوری و کباب خداحافظی نکرد و آنگونه ای غذا خورد که دوست داشت.

 

سال ها به سرعت گذشتند و این زوج زندگی عاشقانهء خود را ادامه دادند. اکنون سی و یک سال از زندگی مشترک هما و درمیندرا می گذرد. اما هر یک در چه موقعیتی از حیث فیزیکی و موفقیت های شغلی قرار دارند ؟!

حقیقتا رژیم غذایی ما در سلامتی و زندگی ما نقش مهمی دارد. و نمونهء بارز آن ، هما و درمیندرا هستند. همای 63 ساله چنان جوان و بشاش مانده که تغریبا همه را در اولین برخورد بهت زده می کند ! او در کنار Isha دخترش ( که او هم همچون مادرش گیاهخوار است) چنان جوان به نظر می رسد که کمتر کسی می تواند باور کن که او مادر Isha است ! هما از شرائط فیزیکی بسیار عالی برخوردار است و چنانچه خودش می گود در 63 سالگی هیچ مشکل جسمی ندارد. او برخلاف بسیاری از افرادی که با افزایش سن ، اضافه وزن پیدا می کنند ، همچنان در شرائط مناسب فیزیکی به سر می برد. او همچنان در فیلم های متعدد بالیوودی بازی می کند و جوایز مختلف هنری را به خود اختصاص می دهد. دوران طلایی هما هرگز یاپان نیافت! خودش می گوید شرائط فیزیکی من چنان مساعد است که می توانم همچنان مثل جوانی هایم کار کنم و فعال باشم. اولین نگاه به چهرهء او شما را به یاد همان شخصیت "باسانتی" در فیلم شعله می اندازد. این زن 63 ساله است؟! چطور چنین چیزی ممکن است؟ از برق چشمان او حتی اندکی کم نشده ! او همچنان زیباست ، و برای همین عنوان جذاب ترین گیاهخوار را از گروه پتا (جمعیت طرفداران رفتار اخلاقی با حیوانات) درحالی دریافت کرد که بیش از شصت سال داشت !!

در سن 25 سالگی                                                                          درسن 63 سالگی


در مقابل شرائط همسر او درمیندرا چندان مساعد نیست. او که زمانی از خوش تیپ ترین مردان بالیوود بود الان به پیرمردی چروکیده و خمیده تبدیل شده. دیگر در کمتر فیلمی نقش آفرینی می کند. می گوید احساس خستگی می کند. فشار خون و دیابت امانش را بریده و چند ماهی است که وزن زیادی از بدنش را از دست داده. دیابت او دیگر با انسولین هم به راحتی کنترل نمی شود.

در سی سالگی                                                                   در حال حاضر

 

طرف دیگر ماجرا ، آمیتا باچان و جایا بهادری :

آمیتا و جایا نیز عاشقانه همدیگر را دوست داشتند و زندگی مشترک خوب و خوشی را در کنار یکدیگر سپری می کردند. چند سالی از ازدواج آمیتا و جایا نمی گذشت که آمیتا به فکر گیاهخواری افتاد. او در این مورد بسیار تحقیق کرد و چنانچه می گوید به این نتیجه رسید که این انتخاب شخصی اوست ، و بهترین گزینه است. او که از مضرات گوشت برای سلامتی بدن آگاه شده بود خیلی زود دست از مصرف گوشت برداشت، برای همیشه. همسر او جایا اما قصد نداشت تغییری در تغذیهء خود ایجاد کند. او قانع نشده بود و همچنان به مصرف گوشت ادامه می داد. اما اساس زندگی آمیتا و جایا بر پایهء عشقی محکم استوار بود. پس این زوج در کنار یکدیگر به زندگی ادامه دادند ، درحالیکه تغذیهء آنها فرسنگ ها از هم فاصله گرفته بود.

سال های متمادی گذشت. گرد پیری چه زود بر چهرهء جایا نشست. اضافه وزن ، امان او را برید. بالیوود جای چندانی برای یک او نداشت. خیلی زود از دنیای هنر فاصله گرفت و وارد پارلمان هند شد. هرزگاهی در فیلم های متفاوت نقش های کوتاهی ایفا می کند. اما دوران طلایی او پایان گرفته بود. جایا چنان با سرعت پیر می شد که حتی در سال 2003 وقتی کارگردان فیلم "باغبان" به دنبال زنی میانسال به عنوان نقش همسر آمیتا می گشت ، از انتخاب جایا که همسر او در زندگی واقعی اش بود امتناع کرد و در مقابل هما مالانی را به عنوان نقش مقابل آمیتا برگزید ! جایا از این بابت بسیار دلخور شده بود ، اما کارگردان حق داشت. او دوست نداشت یک زن چاق با چشمان پف آلود و صورتی بادآلود را در فیلم خود برگزیند. به راستی چه چیزی باعث شده بود جایا و هما که دقیقا هم سن بودند ، این قدر از حیث ظاهری از هم متفاوت باشند ؟!

  در 25 سالگی                                                                 در 63 سالگی

شاید همان چیزی که آمیتا را از درمیندرا متفاوت کرد؟! درحالیکه درمیندرا با بیماری های گوناگون دست و پنجه نرم می کند و حضور کم رنگی در بالیوود دارد ، آمیتا در هفتاد سالگی همچنان رو به صعود حرکت می کند! جوایز داخلی و خارجی ، فیلم های پیاپی یکی پس از دیگری ! او در دههء هشتم زندگی اش حتی بیشتر از دوران جوانی خود فیلم بازی می کند. گاهی اوقات تا روزی 16 ساعت در حال فیلمبرداری است ! خودش می گوید بدنش با او همکاری می کند و به او اجازهء فعالیت فیزیکی همچون یک جوان را می دهد ! او نیز عنوان جذاب ترین گیاهخوار را از پتا درحالی دریافت کرد که هفتاد و اندی سال داشت!

نظرات   

 
0 #1 یگانه در تاریخ: چهارشنب 16 مهر 1393 ، ساعت 04:07 ق ظ
سلام جناب غریب عزیز
بنده بنوبه خود ازشماکه باعث تحولات شگرف و چشم گیری دروادی سلامت جامعه انساتی در استان گلستان شده اید کمال تشکر و قدردانی را دارم بوجود شما غبطه میخورم و فخر میورزم .. باشد که باریتعالی اجری عظیم و در خور شایسته تان به شما عنایت فرموده همواره در جهت سلامت و پیشبرد اهدف متعالی شما یار و یاورتان باشد.
ومن ا... التوفیق
رضا یگانه
نقل قول
 

ارسال نظر


تمامی حقوق این سایت محفوظ است

طراحی و اجرا :گروه نرم افزاری داده 24